ENG

Saaremaa – kõva õllepruulimise kants

Saaremaa on läbi aegade olnud kõva õllepruulimise kants, mistõttu Keldrite (Koidu ja Kristeli) pereettevõte oma pruulikojale Pöide kindluskiriku külje all 2013. aastal elu sisse puhus. Kasvas õllede pere, kasvas ka pruulijate oma ning kodutalu jäi mõlemale kitsaks.

Nii otsustaski Pöide kolida – pruulikoda leidis endale uhke saali suures linnas. Ikka Saaremaal, loomulikult, Kuressaares – kiriku väärilises Art Deco sugemetega tööstushoones Tolli tänaval, kus toodeti kunagi elektrit. Praeguses kojas saab Pöide pruulimiskunsti meister Haraldi juhatusel ka heldelt külastajatega jagada – siin on ruumi tootmise saladusi näidata ning eraldi kamber valmiskeedetu järeleproovimiseks. Nii on Kuressaare linna südames veel üks koht juures, kus kenale Saares veedetud ajale sisu anda.

Pöide ise asub kadakate vahel, Saaremaa idarannikul. Metsikumatel aegadel oli saar tuntud viikingite poolest, kes kontrollisid lääne- ja idavahelist laevaliiklust. Saksa ordu otsustas omavoli ristiusu toomisega lõpetada ning Euroopa viimasesse paganlikku kantsi rajatigi 13. sajandil maamärgiks Pöide linnus. Jäärapäiste saarlaste võitlust võõrvõimudega jätkus sajandiks, kuid tänane Pöide Maarja kirik on sellest ajast püsinud kindlalt paigas ning leidnud tee ka etiketile.